بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی

زمان مطالعه: 6 دقیقه

انتخاب بهترین زبان برنامه‌نویسی برای شروع کار

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی زبان‌هایی هستند که بیشترین نیاز به آن‌ها در بازار کار واقعی وجود دارد. یک زبان برنامه‌نویسی هر قدر هم از نظر شما عالی باشد، ولی جو عمومی جامعه‌ی برنامه‌نویس‌ها به آن روش خوش نشان ندهد و نتواند سهم مناسبی از بازار را تصاحب کند، نمی‌تواند انتخاب خوبی برای وقت گذاشتن و متخصص شدن در آن باشد.

زبان‌های برنامه‌نویسی بسیار متنوع هستند. هر کدامشان هم هدف خاصی دارند. البته که اهداف موازی هم در بین آن‌ها زیاد است. در ابتدا شما باید هدف خود را دقیق مشخص کنید، بعد به سراغ انتخاب زبان برنامه‌نویسی بروید.

یک انتخاب اشتباه علاوه‌بر این وقت زیادی از شما خواهد گرفت، ممکن است شما را دلسرد و از ادامه‌ی راه منصرف کند.

در این مطلب من در مورد تعدادی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی دنیا به شما توضیحاتی می‌دهم. بعد از آن و با توجه به نیازتان، مسیر درست خودتان را انتخاب کنید.

بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی از نظر من این‌ها هستند:

  • جاوا اسکریپت
  • جاوا
  • پی‌اچ‌پی
  • سی و سی پلاس پلاس
  • سی شارپ
  • اس‌کیوال
  • روبی
  • پایتون
  • آبجکتیو-سی / سوییفت

در ادامه هر یک از این موارد را مقداری بررسی می‌کنم و در موردشان توضیح می‌دهم. ولی قبل از آن در مورد یک پیش‌نیاز با شما صحبت می‌کنم.

پیش‌نیاز برنامه‌نویسی؛ HTML و CSS

به شما توصیه می‌کنم در ابتدا و قبل از هر کاری HTML و CSS را یاد بگیرید. این دو زبان ساختار و بدنه‌ی اصلی هر صفحه‌ی سایتی است. این که یک برنامه‌نویس وب باشید، پی‌اچ‌پی و جاوا اسکریپت و… بلد باشید ولی HTML و CSS بلد نباشید خنده‌دار است.

در نظر داشته باشید که این ۲ زبان‌های نشانه‌گذاری هستند و نه زبان برنامه‌نویسی. یاد گرفتنشان هم بسیار سریع و آسان است.

آموزش این دو زبان بسیار راحت و سریع است. برای این کار شما نیاز به هیچ دوره یا آموزشگاهی ندارید. بهترین مرجع یادگیری این زبان‌ها سایت w3schools.com است. سری به این سایت بزنید و گام به گام با آن پیش بروید.

زبان برنامه‌نویسی JavaScript

زبان برنامه‌نویسی JavaScript

تعداد زیادی از کاربران، زبان برنامه‌نویسی جاوا اسکریپت (JavaScript) و زبان برنامه‌نویسی جاوا را با هم اشتباه می‌گیرند. جاوا اسکریپت یک زبان و جاوا یک زبان دیگر است. هر دو مستقل و هر دو هم جدا از همند. تنها شباهت این دو با یکدیگر در اسم است.

جاوا اسکریپت در درجه‌ی اول یک زبان اسکریپتی سمت کاربر (کلاینت) برای وب است که از آن برای توسعه‌ی رابط کاربری استفاده می‌شود. برنامه‌های وب در زبان‌های سمت کاربر روی کامپیوتر کاربر اجرا و از منابع سیستمی مثل رم و CPU کاربر استفاده می‌کنند.

قبل‌ترها از جاوا اسکریپت در سایت‌ها فقط برای انجام برخی رویداد‌های سمت کاربر (رویدادهایی که در مرورگر وب اجرا می‌شوند) استفاده می‌شد. بعد از مدتی پای فریم‌وُرک‌ها در جاوا اسکریپت باز شد و کارها با سادگی و سرعت هرچه‌تمام‌تر انجام گرفت. درواقع قبل از ورود فریم‌ورک‌ها در جاوا اسکریپت، ساخت وب اپلیکیشن‌ها هیچ‌گاه‌ به این سادگی نبود. ساخت وب‌اپلیکیشن‌ها به‌وسیله‌ی کتابخانه‌هایی مانند jQuery ،AngularJS ،Ember.js ،React و غیره انجام می‌شود.

علاوه‌بر وب‌اپلیکیشن‌های تحت مرورگر، از جاوا اسکریپت می‌توان برای ساخت اپلیکیشن‌های تحت سرور نیز استفاده کرد. این اپلیکیشن‌ها، اپلیکیشن‌هایی هستند که می‌توانند برای انجام برخی فعالیت‌ها مانند ذخیره‌ی اطلاعات در پایگاه داده به سرور متصل شوند. برای این منظور پلتفرمی تحت عنوان Node.js ارایه شده که جامعه‌ی بسیار فعالی دارد.

زبان برنامه‌نویسی Java

زبان برنامه‌نویسی Java

جاوا (JAVA) زبانی چندسکویی (Cross-Platform) و مستقل از سیستم‌ عامل است که ویژگی‌هایی مانند امنیت و قابلیت استفاده در پلتفرم‌های مختلف را برای توسعه‌دهندگانش به ارمغان می‌آورد. از جاوا برای ساخت اپلیکیشن‌های اندروید، برنامه‌های دسکتاپی و بازی‌ها می‌توان استفاده کرد.

جاوا زبانی کلاسیک و ریشه‌دار است که به‌خوبی از پس انجام پروژه‌های نرم‌افزاری بزرگ (Enterprise) برمی‌آید. علاوه‌براین هدوپ (Hadoop) یک فریم‌‌ورک تحت جاوا برای انجام پردازش روی داده‌های بزرگ (Big Data) است که در سرویس‌های یاهو، فیسبوک و آمازون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بنابراین چه بخواهید برای تلفن همراهتان اپلیکیشن بسازید و چه بخواهید روی الگوریتم‌های پیچیده کار کنید، جاوا یک همراه خوب برای شما خواهد بود.

زبان برنامه‌نویسی PHP

زبان برنامه‌نویسی PHP

پی‌اچ‌پی (PHP) یک زبان اسکریپتی سمت سرور و متن‌باز (Open Source) است. بسیاری از سایت‌هایی که روزانه از آن‌ها بازدید می‌کنید، با PHP ساخته شده‌اند. فیسبوک، یاهو، ویکی‌پدیا، تامبلر، وردپرس و بسیاری دیگر از سایت‌ها (از جمله همین سایت و صفحه‌ای که مشغول مطالعه‌ی آن هستید) مواردی هستند که از PHP قدرت گرفته‌اند.

PHP قواعد دستوری سختی ندارد که این موضوع باعث می‌شود به‌راحتی بتوانید آن را یاد بگیرید. جالب است به این نکته اشاره کنیم که شما از همان اولین روزهای یادگیری PHP می‌توانید پروژه‌های خوبی تولید کنید که باعث بالا رفتن روحیه‌تان برای ادامه‌ی کار می‌شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی C و ++C

زبان برنامه‌نویسی ++C

از زبان برنامه‌نویسی C معمولا برای ساخت برنامه‌های سیستمی استفاده می‌شود. زبان برنامه‌نویسی C  یک زبان قابل آمیخته شدن با سایر زبان‌ها در سیستم عامل است. ++C یک زبان قدرت‌‌گرفته از C است. از ++C در ساخت موتورهای بازی‌سازی، نرم‌افزارهای دسکتاپی، اپلیکیشن‌‌های موبایل و حتی نرم‌افزاری تحت وب می‌توان استفاده کرد. ++C بسیار سریع و قدرتمند است؛ طوری‌که فیسبوک از آن برای انجام پردازش‌های سنگین استفاده می‌کند.

اگر شما درک خوبی از زبان C داشته باشید در یادگیری سایر زبان‌های برنامه‌نویسی مشکلی نخواهید داشت. ازآنجاکه هنگام برنامه‌نویسی به زبان ++C / C برای انجام یک فعالیت ساده نیاز است که مقدار کد زیادی نوشته شود، بسیاری از برنامه‌نویسان مبتدی روحیه‌شان را در ابتدای کار از دست می‌دهند.

فراموش نکنید که یادگیری C‌ یا ++C درک خوبی از منطق برنامه‌نویسی به شما می‌دهد. بنابراین اگر در ابتدای کار هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای داشتن درک خوب از برنامه‌نویسی مدتی روی یادگیری ++C / C وقت بگذارید ولی انتظار ساخت نرم‌افزارهای حرفه‌ای را نداشته باشید.

زبان برنامه‌نویسی #C

زبان برنامه‌نویسی #C

سی شارپ (#C) محصولی از شرکت مایکروسافت و بر پایه‌ی فریم‌ورک دات‌نت (net.) است. از #C برای برنامه‌نویسی تحت وب (به‌وسیله‌ی ASP)، ساخت بازی‌های کامپیوتری و ساخت نرم‌افزارهای دسکتاپی می‌توان استفاده کرد.

اگرچه در گذشته #C یک زبان چندسکویی نبوده ولی هم‌اکنون به کمک پروژه‌ای تحت عنوان Mono که به‌وسیله‌ی شرکت زامارین (Xamarin) ارایه شده، می‌توان از #C برای برنامه‌نویسی اندروید و iOS هم استفاده کرد.

زبان برنامه‌نویسی SQL

پایگاه داده SQL

اگرچه از اس‌کیو‌ال (SQL) در ایران زیاد به عنوان یک زبان برنامه‌‌نویسی یاد نمی‌شود و صرفا مهارتی الزامی در کنار سایر مهارت‌ها به شمار می‌رود. ولی با رشد اهمیت موضوعاتی مانند بزرگ‌ داده‌ها (Big Data) ترجیح‌مان بر این بود که SQL هم در این لیست قرار گیرد.

کاربرد SQL کار روی دیتابیس‌ها در محیط‌‌‌های مختلف است.  تقریبا در هر زمینه‌ی برنامه‌‌نویسی که بخواهید کار کنید، برای ذخیره‌‌سازی اطلاعاتتان در پایگاه داده به SQL نیاز خواهید داشت. یادگیری SQL بسیار سریع و لذت‌بخش است. با یادگیری این زبان و حرفه‌ای شدن در آن می‌توانید به عنوان یک مدیر پایگاه داده کار کنید.

زبان برنامه‌نویسی Ruby

زبان برنامه‌نویسی Ruby

سازندگان زبان برنامه‌نویسی روبی (Ruby) آن را این‌گونه توصیف کرده‌اند: «زبانی که به کمک آن برنامه‌نویسان با لذت و اشتیاق اقدام به تولید نرم‌ا‌فزار می‌کنند.» یا «زبان برنامه‌نویسی‌ای که روی نیازهای انسان تاکید دارد نه روی نیاز‌های ماشین.»

روبی با فریم‌ورک قدرتمند Ruby on Rails محبوبیت زیادی کسب کرده است. روبی به خوبی می‌تواند شما را در انجام پروژه‌های بزرگ همراهی کند. این زبان حاصل مطالعه‌ی خالق آن روی زبان‌های SmallTalk ،Ada ،Perl ،Eiffel و Lisp است.

زبان برنامه‌نویسی Python

پایتون

پایتون (Python) جزو محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی دانشگاه‌های ایالات متحده امریکا است. توسعه‌دهندگان از پایتون برای ساخت اپلیکیشن‌های دسکتاپ و موبایل استفاده می‌کنند. پایتون گزینه‌ی بسیار مناسبی برای انجام فعالیت‌های داده‌کاوی (Data Mining) است.

در جوامع علمی و دانشگاهی پایتون محبوبیت بالایی در حوزه‌های تحلیل داده و بیوانفورماتیک دارد. از پایتون برای برنامه‌نویسی در ویندوز، مک و لینوکس می‌توان استفاده کرد. گوگل، دراپ باکس، پینترست، اینستاگرام، ردیت، بیت تورنت و Civilization IV  شرکت‌هایی هستند که از پایتون در بسیاری از پروژه‌هایشان بهره می‌برند.

زبان برنامه‌نویسی Objective-C / Swift

Objective-C

درواقع آبجکتیو-سی (Objective-C) یک لایه‌ی ساخته‌شده روی زبان C است که به کمک آن می‌توان برای محصولات شرکت اپل اپلیکیشن ساخت.سوییفت (Swift) یک زبان برنامه‌نویسی ارایه‌شده به‌وسیله‌ی شرکت اپل است که سازگاری خوبی با Objective-C دارد. به مانند زبان پایتون، هدف سوییفت یادگیری آسان است؛ طوری‌که تازه‌کارها هم بتوانند به‌سادگی از آن بهره ببرند.

شرکت اپل سوییفت را ارایه کرد تا به کمک آن‌ بتوان با حداقل کد نوشته‌شده، برنامه‌هایی با سرعت و امنیت بالا تولید کرد. اگر می‌خواهید برای آیپد و آیفون‌تان اپلیکیشنی حرفه‌ای تولید کنید می‌توانید از Objective-C یا سوییفت استفاده کنید. البته پیشنهاد ما به کسانی که تازه می‌خواهند شروع به یادگیری کنند، سوییفت است.

نتیجه‌ی نهایی

اگر به برنامه‌نویسی علاقه‌مند هستید، خیلی دنبال این نباشید که بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی چیست؟ در ابتدا با یاد آموزش زبان‌های نشانه‌گذاری HTML و CSS از علاقه‌ی خود به برنامه‌نویسی مطمئن شوید. حین آموزش این زبان‌های نشانه‌گذاری شما مجبور به سرچ‌های زیادی می‌شوید. همین جستجوها به شما بینشی می‌دهد که به کمک آن می‌توانید راه خود را در مسیر برنامه‌نویسی پیدا کنید.

من قصد داشتم بعد از HTML و CSS سراغ آموزش PHP برم. اما در حین کار متوجه شدم که من نیاز دارم اول جاوااسکریپت و جی‌کوئری یاد بگیرم، سپس به سراغ PHP برم. در ابتدا من هم در مورد نیازهای خودم و هم در مورد بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی خیلی تحقیق و سرچ کرده بودم. ولی فقط وقتی که در متن کار قرار گرفتم، متوجه نیازهای واقعی خودم شدم.

در صورتی که ابهام یا سؤالی دارید، کامنت بذارید و بپرسید. خیلی سریع بهتون جواب میدم و بعد بهتون ایمیل می‌زنم و اطلاع میدم که جواب رو چک کنید.

نظر کاربران در مورد مطلب: «بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به آدرس meysam.arabi@outlook.com ایمیل بزنید. در کمتر از ۴ ساعت پاسخگوی شما خواهیم بود.