سؤالات پرتکرار

من هر روز به سؤالات زیادی پاسخ می‌دهم. پرتکرارترین آن‌ها را اینجا جمع‌آوری کرده‌ام. با خواندن پرسش‌وپاسخ‌های زیر اطلاعات کاملی در مورد خدمات من به‌دست می‌آورید.

تمرکز من هنگام شروع کار، روی دوره‌های حضوری بود. به نحوی که دوره‌های غیرحضوری چند سال پس از شروع فعالیتم به سایت اضافه شد.

اما پس از کرونا و تغییر سبک زندگی به سمت برگزاری دوره‌ها به صورت غیرحضوری رفتم.

در حال حاضر دوره‌های من غالباً به صورت غیرحضوری است. ولی گاهاً به صورت حضوری هم دوره‌ای را برگزار می‌کنم.

برای اطلاع از برگزاری دوره‌های حضوری پیج اینستاگرام من را فالو کنید.

ظرفیت هرکلاس بستگی به موضوع آن متفاوت است:

در دوره‌های فنی و عملی نظیر طراحی سایت، گرافیک و… ظرفیت هر کلاس حداکثر ۸ نفر است.
اما در کارگاه‌هایی که مباحث تئوری هستند (نظیر کارگاه کسب‌وکار ارزی) ظرفیت هر کلاس حداکثر ۳۰ نفر است.

تنها تفاوتشان «حضور در کلاس» است. به جز این مورد، دوره‌های حضوری و غیرحضوری من هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارند.

چند پرسش و پاسخ بعدی را بخوانید، بهتر متوجه این موضوع می‌شوید.

در دوره‌های غیرحضوری من هیچ چیز! من در کلاس حضوری حتی از تخته وایت‌برد هم استفاده نمی‌کنم. هرجا که به تخته وایت‌برد نیاز باشد، آن محتوا را در نرم‌افزار فتوشاپ ترسیم می‌کنم تا در رکورد کلاس قرار بگیرد و دانشجویان غیرحضوری هم استفاده کنند.

علاوه بر این؛ اسلاید کلاس، فایل‌های هر جلسه و… نیز مطابق با ویدیوی هرجلسه در اختیار دانشجویان غیرحضوری نیز قرار می‌گیرد تا هیچ کم و کسری باقی نماند.

شما هم حتی پشتیبانی هم خواهید داشت تا ارتباط با مدرس را به واسطه‌ی غیرحضوری بودن دوره از دست ندهید.

ویدیوها با کیفیت Full HD و وضوح بالای تصویر و صدا ارائه می‌شوند.

با توجه به نوع آموزش‌هایی که ما ارایه می‌کنیم، برای کارایی بیشتر، ویدیوها به صورت رکورد از صفحه‌ی لپ‌تاپ است و نه فیلم‌برداری از کلاس.

در واقع مباحثی که ما ارایه می‌کنیم به صورتی است که صرفاً تصویر لپ‌تاپ مدرس کاربرد دارد و در فضای کلاس چیزی برای فیلمبرداری و ارایه وجود ندارد.

شما همه چیز را مرتب و دسته‌بندی شده به صورت آنلاین از ما دریافت خواهید کرد.

از دوران کرونا با توجه به غیرحضوری شدن تمام فعالیت‌های آموزشگاهی من دیگر امکان دریافت حضوری فایل‌ها و… وجود ندارد. اما دسترسی باکیفیت به صورت آنلاین به همه چیز برای شما وجود دارد.

توجه داشته باشید که حتی اگر من یک دوره‌ی حضوری برگزار کنم و شما در آن شرکت کنید، باز هم نحوه‌ی دریافت فایل‌ها از من به صورت آنلاین است. اطمینان داشته‌باشید این روش بسیار بهتر از روش حضوری است. یکی از چندین فایده‌ی آن دسترسی مجدد شما به فایل‌ها در صورت پاک شدن آن‌هاست.

بله. دانشجویان حضوری هم مانند دانشجویان غیرحضوری به رکورد جلسات دسترسی خواهند داشت.

پاسخ به سؤال قبلی را بخوانید. آن‌جا توضیحات مفصلی داده‌ام.

احتمالاً با شنیدن عبارت «دوره غیرحضوری» به ذهنتان خطور می‌کند که شما قرار است در روزهای مشخصی، در ساعات معینی آنلاین شوید و به‌صورت برخط آموزش‌ها را دریافت کنید.

خیر. دوره‌های غیرحضوری من به این صورت نیست.

من دوره‌ها را:

 • یا به صورت حضوری در کلاس برگزار می‌کنم و جلسات آن را رکورد می‌کنم.
 • یا بدون این که یک کلاس حضوری در کار باشد، پای سیستم می‌نشینم و جلسات یک دوره را ضبط می‌کنم.

و در هر دو حالت این رکوردها را به همراه فایل‌های لازم در اختیار دانشجویان غیرحضوری قرار می‌دهم.

به این ترتیب شما:

 • هر روزی که دوست داشته باشید،
 • هر ساعتی که وقت داشته باشید،
 • و هر تعداد بار که بخواهید،

می‌توانید جلسات را ببینید. امکان گفتگو با من و رفع اشکال هم برای شما فراهم است. البته شرایط و زمان پشتیبانی هر دوره متفاوت است که این مورد را باید در صفحه‌ی مربوط به همان دوره بررسی کنید.

علی‌رغم این که شهریه‌های ما نسبت به همکارانمان نازل‌تر است، امکان پرداخت اقساطی شهریه نیز برای هر دو نوع دوره‌ی حضوری و غیرحضوری وجود دارد.

شما می‌توانید مبلغ دوره‌هایی که شهریه‌ی آن‌ها بالاتر از ۲ میلیون تومان است را در ۲ مرحله  پرداخت کنید.

در صورتی که شخصی تمایل به پرداخت شهریه در اقساطی بیشتر از ۲ مرحله را داشته باشد هم امکان آن وجود دارد.

برای اطلاعات بیشتر از طریق تماس تلفنی و یا پیام در تلگرام با من در ارتباط باشید.

من معمولاً سایت مشتری‌ها را با وردپرس طراحی می‌کنم.

اما در معدود مواردی که وردپرس پاسخگوی نیاز مشتری نباشد، یا مشتری به هر دلیلی خودش اصرار داشته باشد که سایت کدنویسی شود، سایت را با زبان php طراحی می‌کنم.

اگر نیاز باشد (یا مشتری اصرار داشته باشد) که سایتش با زبان net. طراحی شود، من این سفارش را از مشتری می‌گیرم، اما خودم آن را کار نمی‌کنم. بلکه سایت را به همکارانی که دارم برون‌سپاری می‌کنم. صد البته که این‌جور مواقع نظارت کامل به پروژه دارم و درنهایت مسؤولیت آن به عهده‌ی من است.

سایت با CMSهای غیروردپرسی مثل جوملا، دروپال و… را هم کلاً قبول نمی‌کنم.

پشتیبانی سایت به ۲ صورت است:

 1. عقد قرارداد ماهانه و انجام کلیه‌ی امور سایت در طول ماه توسط من.
 2. انجام کارهای شما به صورت کیس توو کیس. یعنی انجام یک مورد و دریافت هزینه‌ی همان یک مورد.

اگر سایت شما را من طراحی کرده باشم، هر ۲ نوع پشتیبانی بالا را نسبت به میل شما ارائه می‌دهم.

اما اگر سایت شما را شخص دیگری طراحی کرده باشد، ترجیحم به پشتیبانی به صورت کیس توو کیس است. اما اگه اصرار به پشتیبانی نوع اول داشته باشید، تنها بعد از دیدن سایتتان می‌توانم بگویم که این کار را می‌توانم انجام بدهم یا خیر.

برای اطلاعات بیشتر در مورد پشتیبانی ماهانه با من تماس بگیرید و یا در تلگرام با من در ارتباط باشید. برای پشتیبانی به صورت کیس توو کیس نیز صفحه خدمات سایت‌یار را ببینید.

معمول کار بر این است که فقط آموزش کارهای عمومی و کلی به مشتری داده می‌شود. یعنی کارهایی مثل گذاشتن محصول، مطلب و… . همین‌طور بررسی کامنت‌ها، خریدهای انجام شده در سایت و موارد این چنینی.

این آموزش هزینه‌ی اضافی برای مشتری ندارد و رایگان انجام می‌شود.

اما در صورتی که شخصی علاقه‌مند باشد تا علاوه‌بر این موضوعات، مباحث فنی‌تر را هم یاد بگیرد، امکان‌پذیر است. البته این مورد بسته به نوع و میزان آن، مبلغی را به قرارداد اضافه می‌کند.

احتمالاً بله. ولی باز باید سایتتون را ببینم و ویژگی مد نظرتان را هم بررسی کنم.

در کل برای اطلاعات بیشتر درباره‌ی این موضوع هم پاسخ به سؤال قبلی را بخوانید و هم صفحه خدمات سایت‌یار را ببینید.

احتمالاً بله. باز بستگی به نیاز شما، سایتی که در حال حاضر دارید و سطح اطلاعات فعلی خودتان دارد.

در صورتی که توافق انجام این کار بین من و شما برقرار شد، من به صورت غیرحضوری (ویدیوی ضیط شده) یا به صورت آنلاین (تماس توی اسکایپ به همراه share کردن دسکتاپ) این آموزش را به شما می‌دهم.

در نظر داشته باشید که بعضی مواقع این کار را به همکارانم می‌سپارم، ولی مسؤولیت نهایی این کار به عهده‌ی من خواهد بود.

برای هاست و دامنه‌تان بله. برای این ۲، سالانه باید مبلغی را پرداخت کنید که من در آن ذی‌نفع نیستم. البته این مبلغ، عدد خاصی نیست. این رقم قطعاً کمتر از چیزی است که حتی بخواهید به آن فکر کنید.

اما برای این که سایتتان در سال(های) آینده هم در دسترس باشد، لازم نیست به من هزینه‌ای پرداخت کنید.

من یک‌بار از شما هزینه دریافت می‌کنم و یک سایت را برای همیشه به شما تحویل می‌دهم.

متأسفانه خیلی از همکاران من از ناآگاهی مشتری‌ها سوءاستفاده می‌کنند و سالانه مبلغی را تحت عنوان تمدید سایت (علاوه‌بر تمدید هاست و دامنه) دریافت می‌کنند. از آن‌جایی که بابت این هزینه رسماً هیچ کاری انجام نمی‌شود، دریافت آن هم درست نیست.

پس اگر به هر دلیلی خواستید طراحی سایتتان را به شرکت یا شخصی جز من بسپارید، این مورد را با آن‌ها چک کنید و بخواهید که در قراردادتان هم آن را ذکر کنند.

بله.

تولید محتوا بدون سئو به صورت موردی در بازه‌های مشخص کلمه‌ای انجام می‌شود.

سئو نیز ۲ حالت دارد:

 1. تولید محتوا با شما باشد و سئوی سایت با من باشد.
 2. تولید محتوا و سئو هر دو به عهده‌ی من باشد.

در مورد اول، پروژه‌ی سئو بسته به تعداد و سختی کلیدواژه‌های شما قیمت‌گذاری می‌شود.

در مورد دوم هزینه‌ی تولید محتوا هم به چیزی که در خط بالا گفتم اضافه می‌شود و در انتها بابت این که هر دو مورد توسط من انجام می‌شود، تخفیف قابل توجهی هم در نظر گرفته می‌شود.

در نتیجه مورد دوم به‌صرفه‌تر است. ولی اگر خودتان امکان تولید محتوای باکیفیت را دارید، احتمالاً نتیجه‌ی نهایی موفق‌تر است چون هیچ کس به اندازه‌ی شما که متخصص حوزه‌ی کاری خودتان هستید نمی‌تواند محتوای باکیفیت تولید کند.

بله.

ضمن این که می‌توانید در دوره‌های آموزشی سئو و دیجیتال مارکتینگ من شرکت کنید، می‌توانید در چند جلسه‌ی خصوصی چیزهایی که لازم دارید را یاد بگیرید.

بعد از دریافت آموزش‌های لازم از من و در صورت انجام کارها به صورت منظم می‌توانید خیلی زود سایتتان را در نتایج جستجوی گوگل مشاهده کنید.

پشتیبانی در کلیه‌ی دوره‌های حضوری و غیرحضوری از طریق تلگرام و ایمیل است. شما می‌توانید از این ۲ طریق سؤالات خود را مطرح کنید و در زمانی بسیار کوتاه پاسختان را دریافت کنید.

شرایط و مدت زمان پشتیبانی هر دوره با دوره‌ی دیگر متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در مورد پشتیبانی هر دوره به صفحه‌ی همان دوره مراجعه کنید.

در کل پشتیبانی دوره‌ها بین ۱ ماه تا ۶ ماه متغیر است.

نهایت زمان پاسخگویی به سؤالات ۲ روز کاری است. اما طبق تجربه من بیشتر از ۹۵٪ سؤالات را در کمتر از ۴ ساعت پاسخ داده‌ام.

پس از پایان دوره‌ی پشتیبانی مثل طول دوره‌ی پشتیبانی امکان پاسخگویی به شما را ندارم. ولی اگر گاهی سؤالی بود که واقعاً مهم بود، می‌توانید از من بپرسید.

اما اگر بعد از پایان دوره‌ی پشتیبانی مشکلات و سؤالاتتان زیاد بود باید از کلاس خصوصی حضوری یا آنلاین با من استفاده کنید.

کاملاً بستگی به نوع سایت شما دارد. میزان و نوع پشتیبانی شما در قراردادتان درج می‌شود.

اما در کل مدت زمان پشتیبانی اولبه‌ی سایت ما مدت بسیار کوتاهی است. فقط به اندازه‌ای که مطمئن شوید سایت به درستی کار می‌کند و مشکلی ندارد. برای دریافت خدمات پشتیبانی طولانی مدت نیاز به اخذ قرارداد جداگانه است.

البته من به خاطر مشتری‌مداری و از باب دوستی، در صورتی که مشکلی در سایت وجود داشته باشد که مقصرش من باشم، صرف نظر از مدت زمان پشتیبانی اولیه‌ی سایت خودم را اخلاقاً مسؤول برطرف کردن آن می‌دانم. حتی اگر چند سال از تحویل پروژه به مشتری گذشته باشد.

پشتیبانی به طور کلی خیر. این موارد چون جزئی بوده و پس از تحویل به مشتری درستی یا عدم درستی انجام آن کاملاً مشخص است شامل خدمات پشتیبانی ما نمی‌شود.

البته بعضی مواقع مواردی پیش می‌آید که به علت گستردگی یا خاص بودن آن، مدت زمان کوتاهی به عنوان پشتیبانی از طرف من برای آن سفارش در نظر گرفته می‌شود.

در مورد آموزش هم باید بگویم که اگر کار با آن فیچری که برای شما ایجاد کرده‌ام به آموزش نیاز داشته باشد، طبیعتاً بله. به شما آموزش‌های لازم را خواهم داد.

اما اگر منظورتان آموزش برای طراحی و ساخت مجدد آن فیچر در سایت است، خیر. برای این کار در صورت موافقت من باید یک جلسه کلاس خصوصی با من بردارید. موافقت من نیز بستگی به سایت شما، فیچر مورد نظر و سطح اطلاعات شما دارد.

بله. از نظر من هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد.

اگر کلاس در نرم‌افزار اسکایپ (یا مانند آن) برگزار شود، یک گزینه‌ی رکورد وجود دارد که کلاس را به خوبی ضبط می‌کند.

در غیر این صورت کافی است یکی از نرم‌افزار‌های اسنگیت، کمتازیا و… را روی سیستمتان نصب کنید.

اگر مسلط به  این ابزارها نیستید، حتماً قبل از کلاس حسابی با آن‌ها سر و کله بزنید. گاهاً دیده‌ام که به علت یک اشتباه شخصی کلاسش را رکورد نکرده، در حالی که فکر می‌کرده کلاس در حال رکورد است.

بله.

در شرایط زیر می‌توانم به شما مشاوره‌های لازم را بدهم:

 • اگر چیزی طراحی کرده‌اید و می‌خواهید آن را چاپ کنید.
 • اگر فایلتان نیاز به بررسی فنی دارد تا در چاپ دچار مشکل نشوید.
 • اگر با گرافیست یا چاپخانه‌تان دچار اختلاف شده‌اید.
 • اگر هزینه‌های پروژه‌ی چاپی‌تان بالاست و می‌خواهید هزینه‌ها را کاهش دهید.
 • اگر نمی‌دانید برای کسب‌وکارتان دقیقاً باید چه چیزهایی را چاپ کنید یا از چه متریال‌هایی استفاده کنید.

برای دریافت مشاوره در مورد موضوعات بالا یک یا چند جلسه جلسه مشاوره با من بردارید. البته بهتر است قبل از رزرو جلسات مشاوره از طریق تماس تلفنی یا پیام در تلگرام موضوع و تعداد جلسات را با من چک کنید.

بله. من می‌توان پیچیده‌ترین سفارشات چاپی را نهایتاً طی ۲ روز کاری به شما تحویل دهم. حتی مواردی را که چاپ‌خانه‌ها و دفاتر فنی برای آن زمان‌هایی بین ۷ تا ۱۰ روز کاری را به شما اعلام می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر لازم است با من تماس بگیرید تا در مورد کارتان صحبت کنیم.

واقعاً نمی‌شود به این سؤال یک پاسخ کلی داد.

مدت زمان اجرای هر پروژه‌ی گرافیکی به ۲ عامل بستگی دارد:

 • سختی و حجم پروژه‌ی گرافیکی
 • میزان شلوغی مجری (یعنی من) در زمان ثبت سفارش

البته اگر عجله داشته‌باشید، زمان اعلام شده به شما معمولاً قابل مذاکره است.

بله.

با من از طریق تماس تلفنی یا تلگرام ارتباط برقرار کنید تا در مورد آن صحبت کنیم.

بله.

می‌توانیم در یک یا چند جلسه کلاس خصوصی این کار را با هم انجام دهیم.

در نظر داشته‌باشید که تنها در صورتی که یادگیری و افزایش مهارتتان در این زمینه برایتان ارزش زیادی دارد، این کار را بکنید. در غیراین‌صورت این کار توجیه اقتصادی ندارد.

چون در حالت خوش‌بینانه هزینه‌ی آن به اندازه‌ی برون‌سپاری کامل طراحی جلد کتابتان تمام می‌شود. بعضاً نیز هزینه‌ی آن بیشتر از برون‌سپاری کامل این کار تمام می‌شود.

این موضوع در مورد طراحی پوستر، بروشور، بنر سایت و… هم صادق اشت.

در تلگرام به شماره ۰۹۱۲۷۲۵۱۰۴۵ پیام دهید. من معمولاً خارج از ساعت کاری هم پیام‌ها را چک کرده و به آن‌ها پاسخ می‌دهم.

اگر مورد شما ضروری بود و از طریق پیام تلگرامی هم قابل حل نبود، با شما تماس تلفنی می‌گیرم.

بله.

من سابقه و تجربه‌ی زیادی در زمینه‌ی برگزاری دوره‌های آموزشی مختلف (هنری، علمی، فنی، خلاقیت، کامپیوتری و…) در سازمان‌ها، اورگان‌ها، فرهنگ‌سراها و شرکت‌ها دارم.

در صورتی که مایل هستید یک دوره‌ی کامل را در محل شما و برای پرسنل یا مخاطبین شما برگزار کنم، با من تماس بگیرید.

در صورتی که فیلد مربوطه در حوزه‌ی تخصصی خودم باشد، احتمالاً خودم آن دوره را برگزار می‌کنم. در غیر این صورت از همکاران و دوستان زیادی که در زمینه‌های مختلف آموزشی دارم، جهت برگزاری کلاس‌ها کمک می‌گیرم.

در صورتی که فضای آموزشی و امکانات لازم را ندارید، نگران نباشید. من می‌توانم فضای آموزشی مورد نیاز شما را در نقاط مختلف تهران تأمین کنم. هزینه‌ی آن هم به صورت ساعتی (به میزانی که از آن فضا استفاده می‌کنید) خواهد بود که از این نظر صرفه‌ی اقتصادی بسیار بسیار زیادی در قیاس با اجاره‌ی ماهانه و سالانه‌ی فضای آموزشی برای شما خواهد داشت.

در حال حاضر خیر.

بعد از کرونا و تبدیل تمام دوره‌ها و خدمات من به صورت غیرحضوری، طبیعتاً امکان جذب کارآموز دیگر وجود ندارد.

اما برای پر کردن این خلأ اقدام به برگزاری یک دوره‌ی کارآموزی آنلاین کردم. در صورت تمایل در این دوره‌ی آنلاین کارآموزی شرکت کنید. اطلاعات بیشتر را در صفحه‌ مربوط به آن بخوانید.

سؤال شما در بین سؤالات پرتکرار نبود؟

با من ارتباط برقرار کنید و سؤال خود را مطرح کنید.

برای ارتباط با من می‌توانید از گزینه‌ی «ارتباط با من» در گوشه‌ی همین صفحه استفاده کنید.

راه دیگر ارتباط با من پر کردن فرم تماس با من در سایت است.