کارآموزی طراحی سایت

همه‌ی ما بیشترین آموخته‌هامون مربوط به زمانی بوده که داشتیم کاری رو انجام می‌دادیم، نه زمانی که داشتیم برای انجام اون کار آموزش می‌دیدیم.

ولی همیشه نمیشه توی دل پروژه‌ها و کارهای واقعی بود:

۱- اگه کار برای خودمون باشه (مثل سایت شخصی) انگیزه واقعی و کافی معمولاً وجود نداره. جدای بحث انگیزه، قطعاً سخت‌گیری هم وجود نداره. وقتی سایت برای خودمونه، اون رو جوری طراحی می‌کنیم که می‌تونیم، نه جوری که میخایم. در نتیجه اون پروژه ما رو نه با چالش مواجه می‌کنه و نه باعث آموختن بیشتر ما میشه.

۲- اگه کار برای دیگران باشه، خب کمی ترسناکه. بلأخره ما حرفه‌ای نیستیم و ممکنه کار به خوبی انجام نشه و مشتری راضی نباشه. حتی ممکنه کار هیچ وقت تموم نشه، دیگه خوب و بدش بماند. در این صورت جواب مشتری که احتمالاً کلی هم معطل ما شده رو چطور باید داد؟ واقعاً ترسناکه.

توی تمام دنیا بهترین راه برای حرفه‌ای شدن، کارآموزیه.

کارآموزی یعنی خلق تجربه‌های واقعی بدون ریسک و اضطراب. بدون بدنام شدن و بدون هیچ اتفاق بد و ترسناک دیگه‌ای.

شما با شرکت در پروژه‌های کارآموزی طراحی سایت میثم عربی می‌تونید خودتون رو در یک موقعیت ۱۰۰٪ واقعی قرار بدید و بیشتر از هر دوره‌ی آموزشی طراحی سایتی، کار یاد بگیرید. این رو هم در نظر داشته باشید که هر پروژه طراحی سایت در قالب یک گروه ۴ نفره انجام میشه.

در ادامه شرایط این کارآموزی رو با هم بررسی می‌کنیم:

پیش‌نیازها

مواردی که باید داشته‌باشید تا بتونید کارآموز یک پروژه‌ی طراحی سایت باشید.

ما طراحی سایت رو با وردپرس انجام میدیم. پس طبیعتاً باید کار با کلیت وردپرس رو بلد باشید. همین‌طور باید بتوانید ووکامرس رو نصب و راه‌اندازی کنید و بخش‌های مختلفش رو بشناسید.

آشنایی کامل (یا حداقل نسبی. ولی نسبی رو به بالا) با یک قالب چند منظوره (مثلاً فلت‌سام، انفولد، بی، آوادا، زفایر، سون، توتال و…) هم ضروریه تا بتونید ساختار اصلی سایت رو بلد باشید.

طبیعتاً شناخت پلاگین‌هایی توو حوزه‌های سئو، کش، ‌ساخت فرم، امنیت و… هم خیلی خیلی کمک کننده است. اما اگه بلد نبودید هم مشکل خاصی پیش نمیاد. توی پروسه‌ی کارآموزی با هم حلش می‌کنیم.

اگه یکی از دو نرم‌افزار ایلاستریتور یا فتوشاپ بلد باشید هم مزیت بزرگیه براتون.

روحیه‌ی همکاری، تعهد کاری، داشتن انگیزه، رعایت نظم، اخلاق حرفه‌ای و… هم که دیگه گفتن نداره.

نحوه اجرا

جوری که هر پروژه رو شروع، اجرا و تا انتها پیش می‌بریم و تحویل مشتری میدیم.

این کارآموزی ترکیبی از جلسات حضوری، جلسات ویدیویی آنلاین (از طریق اسکایپ) و دورکاریه. خیلی خلاصه مراحل کار رو توضیح میدم.

  • یه جلسه آنلاین میذاریم. من پروژه رو شرح میدم. نیازهای پروژه و روند طراحی اون رو موشکافی می‌کنم و مواردی از این قبیل. همه باید به صورت ویدیویی توی جلسه حاضر باشند.
  • هرکس جداگانه شروع به اجرای سایت می‌کنه. طی روند کار می‌تونه توی گروهی که به همین منظور تشکیل میشه از سایر کارآموزها نظرخواهی کنه و مشورت بگیره. همین‌طور ارتباط سریع خواهند داشت با من از طریق تلفن، ایمیل و تلگرام.
  • بخشی از پروژه که پیش رفت یه جلسه حضوری خواهیم داشت برای بررسی کارهای کارآموزها. نظراتمون رو میگیم و پیشنهادهایی برای بهبود کار بچه‌ها. همفکری و توفان فکری و…
  • بعد از این کار، جلسه تموم نمیشه. جلسه‌ی حضوری‌مون چند ساعت ادامه پیدا می‌کنه تا مواردی که بهش رسیدیم رو هرکس جداگانه روی پروژه‌اش پیاده کنه. من هم حضور خواهم داشت و کمک می‌کنم.
  • و این چرخه چندبار ادامه پیدا می‌کنه. جلسه ویدیویی واسه تعیین راه، ارتباط مجازی با هم برای پیشبرد پروژه، جلسه حضوری برای بررسی کارها و انجام یه سری کار تا پروزه تموم بشه و بریم برای تحویل به مشتری.

کرونا

کارآموزی رو جوری برگزار می‌کنیم که کرونا خطری برامون ایجاد نکنه.

جلسات حضوری در یک اتاق کار ۲۵ متری (مجموعه ما) برگزار میشه. حاضرین موظفند کل تایم ماسک داشته باشند. پس از بابت کرونا نگران نباشید.

با این حال اگه کسی به خاطر نگرانی یا دوری راه شرایط حضور توی جلسات رو نداشت، مشکلی نیست. توی همون تایم می‌تونه جلسه رو به صورت آنلاین دنبال کنه.

زمان برگزاری

روزها و ساعاتی که قراره دور هم جمع بشیم برای اجرای پروژه طراحی سایتمون.

جلسات آنلاین رو که شب‌ها ساعت ۲۰ برگزار می‌کنیم که مطمئن باشیم همه می‌تونند بیاند. مگر این که تمام اعضا روی یه ساعت دیگه (زودتر و طی روز و یا حتی دیرتر) اتفاق نظر داشته باشند.

هر کدوم از جلسات حضوری یکی از روزهای شنبه تا چهارشنبه ساعت ۱۶ الی ۲۰ برگزار میشه. این مورد هم بنا به توافق تمام اعضای گروه امکان تغییر رو داره.

نکته این که من همیشه حواسم به شاغلین هست. شاغلین عموماً ۵ تا ۵:۳۰ کارشون تموم میشه و شاید به نظر بیاد که ساعت ۱۶ براشون سخته. درنظر بگیرید که این قضیه شاید فقط ۳-۲ بار اتفاق بیافته و با یه مرخصی ساعتی قابل حله. به خاطر محدودیت ترددی که از اون طرف داریم، به نظرم مناسب نیومد که دیرتر شروع کنیم.

امکان برگزاری جلسات حضوری رو توی روزهای پنجشنبه و جمعه به هیچ عنوان نداریم.

پایان پروژه

۲ هفته بعد از این که شروع کردیم، باید پروژه تموم بشه. پروژه، واقعیه و مشتری منتظره.

بعد از این که پروژه رو شروع کردیم، ۲ هفته فرصت داریم تا اون رو تموم کنیم و تحویل مشتری بدیم.

فکر می‌کنم اگه روزانه (بسته به مهارتتون) بین ۱ تا ۲ ساعت زمان بذارید، کافی باشه. البته این جدای از اون ماکسیمم ۳-۲ جلسه آنلاین و ماکسیمم ۳-۲ جلسه حضوریه.

کار به صورت تیمی انجام نمیشه. هرکس جداگانه داره سایت رو طراحی می‌کنه. انتهای پروژه سایت اونی که از همه بهتر بود رو به مشتری تحویل میدیم.

جایزه

بزرگ‌ترین قدردانی از هر کس اینه که کارش رو ببینند و به کارش احترام بذارند.

شخصی که پروژه‌اش رفته واسه تحویل به مشتری می‌تونه:

۱- توی جلسه تحویل کار به مشتری حضور داشته باشه.

۲- آموزش کار با پنل مدیریت سایت هم با خودشه. البته قبلش از من آموزش‌های لازم رو دریافت می‌کنه.

۳- توی پروژه‌ی کارآموزی بعدی می‌تونه به صورت رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای شرکت کنه.

۴- در صورتی که کار یک شخص توی ۲ دوره‌ی کارآموزی (متوالی یا متناوب) بره واسه تحویل به مشتری، اون شخص به تیم طراحی ما ملحق میشه و از این به بعد هر سایت رو به صورت پروژه‌ای باهاش حساب می‌کنیم. به عبارتی دیگه کارآموز نیست، میشه همکار ما توی بخش طراحی سایت.

هزینه

هزینه؟ واقعاً؟ کار کنیم، پول هم بدیم؟

بله. هزینه داره، ولی خیلی کم. برای یک پروژه ۸۵۰ هزار تومن.

هیچ‌جا کارآموزی رایگان نیست. هیچ‌جا. بعضی از شرکت‌ها از شما بابت کارآموزی هزینه‌ی ریالی می‌گیرند. شفاف و از پیش تعیین شده. بعضی جاها هم زمان و کار شما رو در ازای کارآموزی می‌گیرند.

عموماً جاهایی که از کارآموز پول نمی‌گیرند، کارآموز باید مثل یه کارمند توی محل اون شرکت حاضر باشه و هرچیزی که یاد می‌گیره رو بارها رایگان انجام بده.

نحوه کارآموزی توی مجموعه ما به صورت تمام وقت نیست و ما از کار شما منتفع نمیشیم. پس طبیعیه که برای وقت و انرژی زیادی که قراره براتون بذاریم، هزینه دریافت کنیم.

این که کل پروژه رو خودمون بزنیم، زحمتش به اندازه یک چهارم هندل کردن یه گروه کارآموز هم نیست. هدف اصلی ما از این کار کسب درآمد نیست، چون ورودی هر دوره‌ی کارآموزی به زور به اندازه نصف حق‌الزحمه‌ی طراحی یه سایته. هدف ما داشتن یه تیم طراحی سایت قوی بعد از یه مدت کوتاهه.

این رو هم در نظر بگیرید که هزینه‌ی حضور توی این کارآموزی، کمتر از هزینه‌ی ۲ جلسه کلاس خصوصی یا مشاوره است؛ اما بازدهی اون شاید از ۱۰ جلسه کلاس خصوصی و مشاوره هم بیشتره.

این کارآموزی منجر به افزایش اعتماد به نفس و البته افزایش مهارت شما میشه و هر دوی این‌ها منجر به این میشه که درگیر پروژه‌های واقعی خودتون بشید. شما فقط از اولین پروژه‌ی واقعی خودتون چیزی در حدود ۱۰ برابر این مبلغ رو به دست خواهید آورد.

  • برای شرکت در پروژه‌های کارآموزی طراحی سایت فرم زیر رو پر کنید.
  • حضور در ۱ پروژه طراحی سایت
  • 0 تومان