تفاوت ۲ مارکت ایرانی و خارجی

مارکت ایرانی

از سایت ژاکت چیزی در حدود ۲۵۰ خرید داشتم. این مقدار خرید از یه سایت، عدد قابل توجهیه. یه روز یه پلاگین ارزون قیمت (۱۹ هزار تومن) ازشون خریدم.

موقع خرید، پلاگین مد نظرم رو با یه پلاگین دیگه اشتباه گرفتم و خریدی اشتباه انجام دادم. هر ۲ پلاگین:

  • تقریباً یه کار رو انجام می‌دادند.
  • یه اسم طولانی داشتند و تنها توی یه کلمه با هم اختلاف داشتند.
  • و هر ۲ هم ۱۹ هزار تومن قیمت داشتند.

به همین دلیل اشتباه توی خرید چیز عجیبی نبود. در هر حال من خرید اشتباهی انجام دادم.

چند دقیقه بعد متوجه شدم و تیکت زدم و مورد رو توضیح دادم. جواب دادند و گفتند که کاری نمی‌تونند بکنند. جواب دادم و تأکید کردم که من نمیخام بهم پول رو برگردونند. فقط این خرید رو از پروفایلم حذف و گزینه صحیح رو جایگزینش کنند. اما باز هم همکاری نکردند.

مارکت خارجی

یکی از دوستانم تعریف می‌کرد که به یه کتاب نیاز داشته و توی ایران پیداش نکرده. از طریق یکی از فامیل‌هاشون که توی اروپا زندگی می‌کرده، کتاب رو به آدرس اون شخص سفارش میده تا فامیلشون صفحات کتاب رو اسکن کنه و برای این دوست ما بفرسته.

این دوست ما بعد از انجام این کارها متوجه میشه که اون سایت اگه مشتری از خریدش به هر دلیلی راضی نباشه، سفارش رو پس می‌گیره.

واسه این که این ادعا رو بررسی کنه و ببینه رفتارشون در مقابل چنین درخواستی چیه، تیکت می‌زنه و میگه کتاب اونی نبوده که فکر می‌کرده و توی تصمیم‌گیری اشتباه کرده و حالا میخاد کتاب رو پس بده.

سایت فروشنده هم کل مبلغ رو به حساب فامیل دوست ما (که خرید با اکانت و حساب اون انجام شده بود) واریز می‌کنه و میگه کتاب رو نمیخاد ارسال کنی. بمونه پیش خودت. البته دلیل این که کتاب رو نگرفتند این بود که هزینه‌ی شیپینگ (ارسال) این کتاب توی اروپا بیشتر از هزینه‌ی خود کتاب بوده.

دیگه خودتون تفاوت این ۲ تا مارکت رو مقایسه کنید.

دلیل این تفاوت

به نظرم بزرگترین دلیل این تفاوت نبودن رقیب جدیه. هرجا انحصار (ولو ناخواسته) به وجود بیاد و یه رقیب جدی نیاد توی میدون، اوضاع همین میشه. سایت ژاکِت می‌دونه که اگه با من همکاری نکنه من باز هم ازش خرید می‌کنم چون چاره‌ای ندارم. ولی مثلا اسنپ که می‌دونه حداقل یه رقیب جدی داره، اگه به پشتیبانیش زنگ بزنی نهایت همکاری رو باهات می‌کنه.

متأسفانه ژاکت تنها مارکت جدی و بزرگ قالب و پلاگین توی ایرانه و دسترسی به بازارهای خارجی هم برامون فراهم نیست.

یه ضرب‌المثلی هست که میگه:

تغاری بشکند، ماستی بریزد؛ جهان گردد به کام کاسه‌لیسان!

دیدگاهتان را بنویسید

You have to agree to the comment policy.

تلفن تماس: ۰۹۱۲۷۲۵۱۰۴۵

● ساعات پاسخگویی: از ۸ صبح تا ۶ عصر